Monographs Details: Brunellia comocladifolia subsp. domingensis Cuatrec.
Authority: Cuatrecasas, José. 1970. Brunelliaceae. Fl. Neotrop. Monogr. 2: 1-189. (Published by NYBG Press)
Family:Brunelliaceae
Synonyms:Brunellia comocladifolia Humb. & Bonpl.
Description:Subspecies Description - Arbor ad 14 m alta trunco 40 cm diametenti, ramulis crassiusculis striato-sulcatis internodiis 2-6 cm longis, breviter ochraceo-tomentosis; gemmae terminales dense ochraceo-tomentosae. Stipulae subulatae tomentosae 1-2 mm longae caducae. Folia 6-8 (4-9)-juga, axi 14-30 (11-66) cm longo ochraceo-tomentoso, interjugis 2.5-7.0 cm longis, petiolo 4-9(-l4) cm longo, stipellis subulatis acutis villosis 1.0-1.5 mm longis. Foliola subcoriacea firmiuscula, petiolulis 0-2 (-3-5) mm longis terminali 15-25 mm; lamina 7-13(-18) cm longa, 2.5-4.5(-5.5) cm lata, ovato-elliptica oblongaque basi inaequaliter rotundata vel obtuse cuneata apicem versus plus minusve acuminata, margine duplicato-indentata obtuse crenta mucronibus minutis ascendentibus, supra juvenile puberula deinde glabra costa impressa tomentulosa sicut aliquisque nervis exceptis, subtus ochroleuco-cinerea nervis secundariis 12-15 utroque latere prominentibus sub-ascendentibus, angulo 40°-55°, tertiis transversis prominulis minoribus laxe reticulatis plus minusve prominulis, fundo cinereo dense papilloso. Paniculae axillares plerumque quam petioli breviores, 5-12 cm longae pedunculo 1.5-6.0 cm longo ochraceo-tomentoso, ramis dichotomis mediocribus ochraceo-tomentosis ultimis tenuibus brevibus vel brevissimis sed conspicuis cum pedicellis (1-2 mm) articulatis. Bracteae bracteolaeque 1.0-1.5 mm longae. Flores pentameri unisexuales; calyx expansus circa 5.5 (-7) mm diametens lobis 2.0-2.6 × l.8 mm ovatis acutisque; stamina fertilia filamento 4.5-5.0 mm longo, antheris 1.2-1.3 mm longis; staminodia filamento 0.8-1 mm longo crassius-culo glabro, antheris sterilibus oblongis 0.5-0.6 mm longis; carpidia quinque, ovariis 1 mm longis tomentoso-hispidulis, stylis 2.2 mm longis basi strigosis. Folliculi ovoideo-ellipsoidei 3.0-3.5 mm longi minute tomentosi et longius hispidi pilis rigidis patulis 1 mm longis, apice apiculati cum stylo hamato circa 4 mm longo coronati dimidia inferiore parte incrassata substrigosa; endocarpio cartilagineo 2.6-3.0 mm longo 2.0-2.2 mm lato ellipsoideo-ovoideo uno latere rotundato altero paulo attenuato. Semina subellipsoidea 2.2-2.6 × 1.5-1.7 mm.

Distribution:Dominican Republic South America| Santo Domingo Dominican Republic South America| Monte Cristi Dominican Republic South America| Barahona Dominican Republic South America| Haiti South America| Puerto Rico South America|

Common Names:Guao, bois mabel , bois mal fini , malabar , cabra , palo bobo