Monographs Details: Ormosia grossa Rudd
Authority: Rudd, Velva E. 1965. The American Species of Ormosia (Leguminosae). Contr. U. S. Natl. Herb. 32(5): 279-384.
Family:Fabaceae
Scientific Name:Ormosia grossa Rudd
Description:Latin Diagnosis - Arbor 8 m. alta; ramuli novelli fulvo-velutini; stipulae non visae; folia 7- vel 9-foliolata, axi 8-14 cm. longo, velutino, petiolo 3-3.5 cm. longo, jugis inter sese 2-3.5 cm. distantibus, foliolis cum petiolulis 4-5 mm. longis et 3 mm. diametro, laminis coriaceis, ellipticis, 6-11 cm. longis, 3.5-5 cm. latis, obtusis vel retusis, basi obtusis, supra nitidis, glabris, subtus leviter tomentosi, pilis ferruginis, circiter 1 mm. longis, laxe crispis, venis secundariis prominentibus, utrinsecus circiter 9-11, fere parallelis, inter sese 5-10 mm. distantibus, angulis venarum costaeque circiter 50°-55°; inflorescentiae cum axibus fulvovelutinis; bracteae bracteolaeque non visae; flores non visi; fructus dehiscens, lignosus, glaber, nitidus, 1-4-spermus, 4-9 cm. longus, 3-3.5 cm. latus, inter semina aliquanto constrictus, 2.5-3 cm. crassus, valvulis 5-7 mm. crassis; semina bicolora, coccinea macula nigra notata, 13-14 mm. longa, 11-13 mm. lata, et 10-11 mm. crassa, hilo 2-2.5 mm. longo et 1-1.5 mm. lato.

Discussion:The one known specimen cited above appears to be sufficiently distinct to warrant specific recognition. Superficially, it is most similar to 0. lignivalvis but differs, as indicated in the key, in characters that seem to be significant, at least in this genus.
Common Names:mulungu, tento