Monographs Details: Swartzia apetala var. subcordata R.S.Cowan
Authority: Cowan, Richard S. 1967. Swartzia (Leguminosae, Caesalpinioideae Swartzieae). Fl. Neotrop. Monogr. 1: 3-228. (Published by NYBG Press)
Family:Fabaceae
Description:Latin Diagnosis - Arbor, ramulis strigulosis vel puberulis; stipulae (3.5-)5-7 mm longae, 0.5-1 mm latae, extus minute strigulosae; petioli (1.5-)2.5-4.5 cm longi, leviter canaliculata apice stipellati, stipellis ca 3.5 mm longis; rhaches (3.5-)4-12(-20) cm longae, minute strigulosae, leviter canaliculatae, stipellatae in jugis, stipellis ca 1.5 mm longis; foliola 2-4-jugata, petiolulis 1-3 mm longis, minute strigulosis, laminis valde discoloris, supra glabris vel minute puberulis in costa, eis jugorum basalium 5 5.5( 12.5) cm longis, 2 2.5 (-5.5) cm latis, eis jugorum reliquorum 6.5-8(-16) cm longis, 3 3.5( 6.5) cm latis, laminis ovalibus ad ellipticis ad ovatis, basi rotundato-obtusis et leviter cordatis, apice hebeti-acutis vel acutis or rare acuminatis; inflo-rescentiae ramuligerae, fasciculato-racemosae, 3.5-21 cm longae, axe minute striguloso vel leviter puberulo, bracteis anguste lanceolatis, 1-2.5 mm longis, 0.30.5 mm latis, extus strigulosis minute; pedicelli (2-)4-6 mm longi, sparse strigulosi minute, aliquando solum basi pubescentes ad basem; stamina maiora 2-4, filamentis 4.5-5.5 mm longis, eis staminorum minorum 3.5-4.5 mm longis; gynoecium glabrum, stylo 0.3-0.8 mm longo, gynophoro 1.5-3.5 mm longo.

Distribution:Brazil South America| Alagoas Brazil South America| Bahia Brazil South America|

Common Names:Bunco de mulata