Monographs Details: Swartzia macrostachya var. riedelii R.S.Cowan
Authority: Cowan, Richard S. 1967. Swartzia (Leguminosae, Caesalpinioideae Swartzieae). Fl. Neotrop. Monogr. 1: 3-228. (Published by NYBG Press)
Family:Fabaceae
Description:Latin Diagnosis - A var. macrostachya alabastris et ovario minoribus, filamentis leviter villosulis differt. Foliola 4-7-jugata infra strigulosa ad tomentosa et glauca elliptica ad oblongo-elliptica vel anguste ovata basi aequilateralia et rotundata vel inaequilateralia, lateri superiore acuta, apice acuta vel obtusa, petiolulis ca 2 mm longis; bracteae persistentes, 2-6 mm longae, 2-2.5 mm latae, ovatae ad ovato-triangulares extus dense strigulosae, bracteolis 2.5-3.5 mm longis, lanceolatis ad ovatis; alabastra globosa, ca 7 mm diametro; stamina maiora 4, filamentis leviter villosulosis; ovarium 4-5 mm longum.

Distribution:Brazil South America| Bahia Brazil South America| Minas Gerais Brazil South America|

Common Names:Jacaranda